Brigmanis ved uz simtgadi (Diena)



Latvijas Zemnieku savienība (LZS) savu simtgadi sagaidīs ilggadējā partijas līdera Augusta Brigmaņa vadībā. Politiskā pieredze viņam noderēja kongresa sagatavošanas laikā, un sestdien priekšsēdētāja vēlēšanās viņam konkurentu nebija. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) no cīņas par LZS vadības pārņemšanu atteicās. Grūti arī būtu iedomāties pārmaiņām nepiemērotāku brīdi, jo jūnijā notiks pašvaldību vēlēšanas, bet 12. maijā Latvijas Zemnieku savienībai kā Latviešu zemnieku savienības mantiniecei paliks simt gadu.

Partijas līderus parasti maina pēc neveiksmes vēlēšanās un varas zaudēšanas, bet ne atrodoties augstākajā punktā. A. Brigmanis teica: «Zaļo un Zemnieku savienība pašlaik ir vēsturiski vislabākajās pozīcijās.» No tās nācis Valsts prezidents Raimonds Vējonis, ZZS ir premjera partija ar svarīgiem amatiem valdībā. Tā ir arī reģionos ietekmīgākais politiskais spēks. Tas, ka LZS biedri ārpus Rīgas, iespējams, nebauda minēto panākumu augļus, varēja būt viens no iemesliem, kāpēc daļa biedru par partijas priekšsēdi virzīja J. Dūklavu. Tas bija vērsts ne tik daudz pret A. Brigmani kā pret ZZS eliti kopumā, jo tā bija attālinājusies no biedriem reģionos, kuri vēlējās būt sadzirdēti, kad valdība lemj par pārmaiņām.

Cīņa par vietām valdē

Kongresa rītā A. Brigmanis kā allaž jau labu laiku pirms sākuma sagaidīja delegātus pie durvīm un daudziem pats piesprauda LZS jauno nozīmīti, kas izgatavota jubilejas gaidās. Tai par godu izdos arī grāmatu par LZS vēsturi, atgādinot laiku, kad LZS vēl nevadīja A. Brigmanis, tās līderi mainījās teju katru gadu un zemsavieši ir bijuši arī ārpus parlamenta. A. Brigmanis ir LZS priekšsēdētājs kopš 2000. gada un šajā laikā bijis arī faktiskais ZZS vadītājs, lai gan šos pienākumus rotācijas kārtībā veica citi. Tagad ZZS vada Armands Krauze.

Kongresa rītā delegātus sagaidīja arī J. Dūklavs, kuram vairāk nācās skaidrot atteikšanos no cīņas. To politiķis izstāstīja arī savā runā, kas viņam netipiski bija nevis par norisēm zemkopības nozarē, bet par notiekošo partijā. J. Dūklavs piekrita, ka šis nebūtu piemērots brīdis mainīt vadību. Kā ministram viņam esot pārpildīts kalendārs, plānoti ārvalstu komandējumi un braucieni uz reģioniem. «Priekšsēdētājam ir jābūt visinformētākajai personai partijā,» teica J. Dūklavs, bet viņam būtu grūti operatīvi koordinēt lēmumu pieņemšanu, sadarbību ar partneriem un ZZS partijām. Taču J. Dūklavs būšot aktīvs kā LZS priekšsēža pirmais vietnieks un atklāti paudīšot savu viedokli, «neizdabājot kuram katram». Viņš arī vēlas panākt, lai ZZS lēmumu pieņemšanā būtu lielāka LZS valdes loma.

J. Dūklavu un A. Krauzi atkārtoti ievēlēja par vietniekiem. Viņi pārspēja pārējos pretendentus - Andri Rāviņu, Aināru Mežuli un Edgaru Putru -, kuri līdz ar to radīja papildu konkurenci valdes vēlēšanās. Tā Vidzemē zem svītras palika uz valdi izvirzītais Pārgaujas novada priekšsēdis Hārdijs Vents, bet ievēlēja Zemkopības ministrijas parlamentāro sekretāru Ringoldu Arnīti un Saeimas deputātu A. Mežuli, kuri partijā ir neilgi. A. Mežuļa iepriekšējā politiskā pieredze ir saistīta ar Latvijas ceļu, Jauno laiku, LPP/LC un Reģionu aliansi, no kuras uz LZS viņš pārnāca īsi pirms 12. Saeimas vēlēšanām. Taču politiķa bijušie kolēģi pašvaldībās uzskata, ka A. Mežulis ir viens no tiem, kurš Saeimā aizstāv viņu intereses. Arī viņš pārstāv Vidzemi, kas atbalstīja J. Dūklavu.

Valdes vēlēšanās zem svītras palika arī Jelgavas mērs A. Rāviņš, kuru ar vienu balsi pārspēja Auces domes priekšsēdētājs Gints Kaminskis. No Zemgales valdē vēl būs satiksmes ministrs Uldis Augulis, no Kurzemes - E. Putra un Dainis Karols, no Rīgas - Andrejs Spridzāns un Reinis Uzulnieks, no Latgales - Andris Kazinovskis un Skaidrīte Pilāte. Priekšsēža vēlēšanas bija atklātas, un pret A. Brigmani balsoja tikai Cēsu domnieks Māris Niklass. Viņš žurnālistiem sacīja, ka ir balsojis nevis pret A. Brigmani, bet gan protestējis pret šo procedūru, jo atklātā balsojumā priekšsēdētājam nav iespējams noskaidrot, cik liela viņam ir iekšējā opozīcija.

Neuzticas ministram

H. Vents bija viens no tiem, kas runāja par nodaļu neapmierinātības iemesliem. Pirms tam viņš Dienai minēja, ka apsver iespēju rosināt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda (NA) nomaiņu. Taču, respektējot koalīcijas sadarbības nosacījumus, runā viņš izteicās maigāk: «Ministrs Gerhards ar mums baida iedzīvotājus un ierēdņus. Vai mums tāds ministrs ir vajadzīgs?» H. Vents skaidroja, ka ministrijas vadība nostādot vienas pašvaldības pret citām un apvainojot tās kā reformu pretiniekus. Pašvaldības neesot pret reformām, bet vēlas, lai tās būtu saprātīgas, un grib būt uzklausītas. Premjers Māris Kučinskis (ZZS) Dienai sacīja, ka rīcības plānā neesot nekā tāda, kas pašvaldības varētu apdraudēt. Ar K. Gerharda darbu viņš ir apmierināts, bet pieļāva, ka problēmas varētu būtu ministrijas komunikācijā ar sabiedrību un cilvēkos, kas «ministram ir apkārt». Līdzīgs viedoklis bija arī Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājam Andrim Jaunsleinim.

«Vislielākais apdraudējums slēpjas pašos. Mēs nevaram atļauties sīkas intrigas, visas problēmas ir jāizrunā. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka vara aizmiglo acis, un attālināties no biedriem reģionos,» sacīja A. Brigmanis. Lai ZZS saglabātu varas pozīcijas, viņš piedāvāja atjaunot LZS nozaru komisijas, skaidrāk formulēt partijas pozīcijas, kā arī atjaunot piecus gadus negrozīto LZS programmu. «Un mums ir jādomā par jaunu priekšsēdētāju - tādu cilvēku, kas tur godā partijas tradīcijas,» sacīja A. Brigmanis, kurš pēc diviem gadiem uz līdera krēslu vairs nekandidēšot. Taču līdz valsts simtgadei viņš vēl plāno panākt, lai partijai būtu 100 reģionālo nodaļu tagadējo 74 vietā.

Kad A. Brigmanis pirms 17 gadiem sāka vadīt LZS, tajā iestājās arī Indriķis Putniņš, kurš savulaik tika uzlūkots kā viens no jaunajām cerībām. Tagad I. Putniņš Dienai sacīja, ka politiskajam līderim nebūt nav jābūt gados jaunam. Svarīgākais esot, lai šis cilvēks ir politiski nobriedis, kaut ko sasniedzis dzīvē un neatkarīgs. J. Dūklavs ir A. Brigmaņa vienaudzis, bet «aiz viņa pavilkās, jo viņš ir harismātisks», norādīja I. Putniņš. Viņaprāt, divi gadi ir ļoti ilgs laiks. Arī E. Putru pirms pāris gadiem neviens nezināja, bet tagad viņš jau ir starp vadošajiem LZS politiķiem, tāpat kā A. Krauze un A. Mežulis. 


Satiksmes ministrs piedalīsies “Viena josla - vien...
Notiks ikgadējais Latvijas Zemnieku savienības kon...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter