14. Saeimas vēlēšanās spiedogu pasē neliks

Šā gada 23. jūnijā būs atlikušas 100 dienas līdz kārtējām 14. Saeimas vēlēšanām, kuras norisināsies šā gada 1.oktobrī. Tajās tiesības piedalīties būs Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma, izmantojot pasi vai identifikācijas (ID) karti. Šoreiz personu apliecinošajā dokumentā vēlētājiem spiedogu neliks, informēja Centrālā vēlēšanu komisija (CVK).

Kā līdz šim vēlētāji Saeimas vēlēšanās varēs balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī Latvijā vai ārvalstīs. Noteiktos vēlēšanu iecirkņos Latvijā vēlēšanu nedēļas pirmdienā, ceturtdienā un piektdienā varēs nodot balsi glabāšanā. Tāpat būs iespēja balsot savā atrašanās vietā, ja veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējams nobalsot vēlēšanu iecirknī klātienē, ja vēlēšanu dienā jāaprūpē slimnieks vai vēlētājs atradīsies ieslodzījuma vietā.

Saeimas vēlēšanās balsstiesīgie pilsoņi varēs balsot vēlēšanu iecirkņos ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Tāpat vēlētāji ārvalstīs var izmantot iespēju balsot pa pastu. Vēlēšanu iecirkņu sarakstu ārvalstīs Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) apstiprinās jūlijā, pēc tam, kad atbilstoši vēlēšanu nosacījumiem 18. jūlijā noslēgsies pieteikumu iesniegšana vēlēšanu iecirkņu ārvalstīs izveidei.

Savukārt pasta balsošanai no ārvalstīm vēlētāji varēs pieteikties no 23. jūlija līdz 9. septembrim.

Balsošana Saeimas vēlēšanās tiks organizēta arī karavīriem un zemessargiem, kuri pilda dienesta pienākumus starptautisko operāciju rajonos. Tāpat līdz 18. jūlijam vēlēšanu iecirkņa izveidošanu var pieteikt arī uz kuģiem ar Latvijas karogu, kas pierakstīti Latvijā.

14. Saeimas vēlēšanās vēlētāju uzskaitei vēlēšanu iecirkņos tiks lietots elektronisks tiešsaistes vēlētāju reģistrs, kas padarīs ērtāku dalību vēlēšanās vēlētājiem, kuriem ir tikai ID karte. Šiem vēlētājiem vairs nebūs nepieciešama vēlētāja apliecība, kuru pirms iepriekšējām vēlēšanām bija jāizņem kādā no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajām nodaļām.

Lai nodrošinātu, ka katrs vēlētājs balso tikai vienu reizi, vēlētāju uzskaitei spiedogs pasē vai vēlētāja apliecībā vairs netiks likts, bet to aizstās atzīme elektroniskajā tiešsaistes vēlētāju reģistrā. Vēlēšanu iecirknī vēlēšanu komisijas darbinieks tiešsaistes reģistrā pārliecināsies par vēlētāja tiesībām balsot un atzīmēs, ka vēlētājs nobalsojis.

Gadījumā, ja kādā vēlēšanu iecirknī tiešsaistes reģistrs tehnisku iemeslu dēļ nedarbosies, vēlētāji varēs nobalsot, izmantojot reģistrācijas aploksnes.

Saeimas vēlēšanās ir pieci vēlēšanu apgabali – Rīga, Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale, un no katra apgabala Saeimā jāievēl noteikts deputātu skaits. Saskaņā ar Saeimas vēlēšanu likumu ārvalstīs dzīvojošie vēlētāji pieskaitāmi Rīgas vēlēšanu apgabala vēlētāju skaitam. Rīgas vēlēšanu apgabalā 14. Saeimas vēlēšanās būs 36 deputātu vietas, Vidzemes vēlēšanu apgabalā – 26 deputātu vietas, Latgales un Zemgales vēlēšanu apgabalos katrā pa 13 deputātu vietām, bet Kurzemes vēlēšanu apgabalā – 12 deputātu vietas.

Kandidēt Saeimas vēlēšanās drīkst Latvijas pilsoņi, kas vēlēšanu dienā vecāki par 21 gadu. Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana Saeimas vēlēšanām norisināsies no 13. jūlija līdz 2. augustam.

Kandidātu sarakstu Saeimas vēlēšanām drīkst iesniegt reģistrētas partijas, kuras dibinātas vismaz gadu pirms vēlēšanām un kurās ir vismaz 500 biedru. Ja kandidātu sarakstu iesniedz partiju apvienība, tajā ietilpstošajām partijām arī jābūt dibinātām vismaz gadu pirms vēlēšanām un apvienībā kopā jābūt vismaz 500 biedriem.

Raksta avots: LSM ( https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/14-saeimas-velesanas-spiedogu-pase-neliks.a462616/?utm_source=lsm&utm_medium=widget-v2&utm_campaign=widget-v2

Foto: Jogita Cinkus/LSM


No ZZS saraksta Rīgā parlamenta vēlēšanās startēs ...
ZZS pieprasa premjeram skaidrot valdības lēmumu pa...

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.lzs.lv/

LZS © 1990-2021

Spied Enter