Novados

61442

Par viesošanos Lietuvas mazajā kultūras galvaspilsētā!
Apskatīt komentārus (0)


26.10.2015


Pirms gada, Eiropas parlamenta deputāte Iveta Grigule, kura ir arī Latvijas Zemnieku savienības (LZS) valdes locekle, lai palīdzētu stiprināt LZS attiecības ar radniecīgām partijām ārvalstīs, Rīgā noorganizēja LZS vadības tikšanos ar Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienības vadības pārstāvjiem. Pagājušajā piektdienā mums bija iespēja atbildes vizītē Lietuvā tikties ar Lietuvas Zemnieku un Zaļo savienības priekšsēdētāju un vienu no lielākajiem zemniekiem Lietuvā Ramūnas Karbauskis. Raksta turpinājumā mazāk par politiku, bet nedaudz vairāk par vietu, kuru apmeklējām, jo bieži kaut ko tādu nav nācies redzēt.

Lietuvā ir ciemats, kuru 2015. gadā Lietuvas Kultūras ministrija pasludināja par Lietuvas mazo kultūras galvaspilsētu. Šī vieta atrodas netālu no Šauļiem un septiņus kilometrus no slavenā Krusta kalna. Mazā kulturālā pilsētiņa ar nedaudz vairāk kā 700 iedzīvotājiem ir slavena ar saviem četriem muzejiem (visos bezmaksas ieeja), televīzijas seriālu par dzīvi ciematā, pašiem savu teātra trupu, kas regulāri brauc viesizrādēs, rādot bezmaksas izrādes, un ar ikgadēju festivālu ģimenēm “Naisiai summer” (ieeja bez maksas). Pasākumu pagājušajā gadā esot apmeklējuši vairāk nekā 40 tūkstoši cilvēku.  

Naisiai ciematā pavisam nesen ir izveidota Baltu arēna – 16 metrus augsts smilšu uzbērums, kurš izmēru ziņā esot tāds pats kā Romas Kolizejs - 200 metri garš un 160 metri plats. Dzīvē izskatās iespaidīgi. Arēnā iespējams izvietot 25-30 tūkstošus viesu un tā ar laiku būs nozīmīga vieta Lietuvas kultūras dzīvē. Kalnā izvietotajiem akmeņiem esot sakrāla nozīme. Kaut kad drīzumā Baltu arēnā notikšot Baltijas krīvu saiets. Krīvi ir ticības un augstāko gudrību sargātāji Baltu tautām, kuri pārzinājuši visas tautas garīgās vērtības — pasauli sargājošus likumus, tikumus un tradīcijas. Baltu arēna nedaudz līdzinās mūsu topošajam Likteņdārzam, kurš gan, redzot, kā tiek veidots, vairāk asociējās ar biznesa projektu.

Mazs ciemats, daudz interesantu apskates objektu, bet, kas ir pats interesantākais, visu ciematā redzēto par saviem līdzekļiem ir izveidojis raksta sākumā minētais Ramūnas Karbauskis, pie kura mums bija tas gods ciemoties.

Ramūnas tikšanās laikā vairākkārt uzsvēra, ka bērni ir mūsu nākotne, tāpēc pēc iespējas vairāk ir jāinvestē jaunajā paaudzē un dažādos veidos jārāda tiem, kā pareizi būtu jādzīvo, jo pēc pāris gadiem viņi būs tie, kas veidos valsts nākotni. Tāpēc, piemēram, televīzijas seriālā par Naisiai ciemu, kuram Ramūnas raksta arī scenāriju, ir aizliegts rādīt rupjības, bet publiskos pasākumos, nav atļauts lietot un tirgot alkoholu. Pēc Ramūnas teiktā ciematā ar dzimstību neesot problēmu, gluži otrādi, šobrīd tur ir novērojams demogrāfiskais bums, dzimstība esot četras reizes lielāka nekā pārējā Lietuvā. Grūti pateikt, kāda patiesībā ir dzīve vietējiem šajā ciematā, bet sajūtas pēc redzētā un dzirdētā palika labas.

Tikšanās beigās Ramūnas lūdza, lai mēs savējiem pastāstām par mazo Lietuvas kultūras galvaspilsētu, par Baltu arēnu un aicinām latviešus to apmeklēt. Solīts – darīts :)! 

 

Artūrs Graudiņš
LZS ģenerālsekretārs
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAVideo

   

FotoAptauja

Vai Latvijā jāievieš e-vēlēšanas?

Nav viedokļa

Apskatīt rezultātus
Twitter

Latvijas Zemnieku sa
11:59, Sep 24
NĀC UN PIEVIENOJIES LATVIJAS ZEMNIEKU SAVIENĪBAI
Latvijas Zemnieku sa
09:03, Sep 24
Pēc ilgstošām diskusijām, koalīcija ir atbalstījusi opozīcijas ierosinājumu (ZZS) un valdība ir lēmusi pagarināt sa… https://t.co/S7j7kW3Fvp
Latvijas Zemnieku sa
13:23, Sep 21
18.septembrī notika Latvijas Zemnieku savienības Latgales konference. Konferences dalībniekus uzrunāja LZS priekšsē… https://t.co/zTOPxaOsxH

Latvijas zemnieku savienība novados


Video arhīvs apskatāms šeit